Kontratseptsioon ja menstruaaltsükliga seotud müüdid

On olemas mitmeid rasestumisvastaseid meetodeid, mis on rasestumise ärahoidmisel väga efektiivsed. Samuti on saadaval palju väärinformatsiooni reproduktiivsüsteemi toimimise, rasestumisvastaste meetodite kasutamise ja mõningate meetodite kohta, mis lihtsalt ei toimi.

Allpool on toodud mitmed levinud müüdid menstruaaltsükli, vahekorra ja kontratseptsiooni kohta. Kliki igal müüdil, et näha kas see on tõene või väär.

 • Ovulatsioon algab tsükli keskel, umbes 14. päeval.
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Ovulatsiooni aeg on praktiliselt ennustamatu.1 Ainult 10% naistest ovuleerib tsükli 14. päeval. Ovulatsioon võib alata igal ajal 11. päevast  21. päevani regulaarse tsükli korral ja kuni 28. päeval ebaregulaarse tsükli korral. Samuti võib ovulatsiooni aeg tsüklist tsüklisse erineda, mis teeb selle algusaja ennustamise võimatuks.1 See tähendab, et rasestumise oht on olemas peaaegu igal päeval tsükli jooksul.

 • Kui mu tsükkel on korrapärane, algab ovulatsioon alati selle keskel.
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Ovulatsiooni aeg on ennustamatu ja tsükliti erinev, isegi kui teie menstruaaltsükli pikkus on korrapärane.1

 • Korrapärane tsükkel on olemas (välja arvatud "beebipillide" kasutamisel)
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Enamusel naistel ei ole tsükkel nii regulaarne kui me arvame. See võib olla regulaarne mitmeid tsükleid järjest, kuid seejärel võib tulla tsükkel, mis on tunduvalt lühem või pikem. Naine ei tea kunagi ette, kas ta kestev tsükkel on pikem või lühem kui tavaliselt. Kui te kasutate hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, on teie tsüklid regulaarsed (juhul kui te neid õigesti kasutate).

 • Mul pole võimalik tsükli alguses või lõpus rasestuda
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Kuna ovulatsiooni aeg on ennustamatu ja spermatosoidid võivad munajuhas eluvõimelisena püsida kuni 5 päeva, eksisteerib oht rasestuda kaitsmata vahekorras peaaegu igal päeval teie tsükli jooksul.

 • Rasedus algab kohe pärast kaitsmata vahekorda
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Rasedus ei alga kohe pärast kaitsmata vahekorda. Rasedus algab siis, kui viljastatud munarakk implanteerub emakasse, mis juhtub tavaliselt 6…12 päeva jooksul pärast viljastumist. See tähendab, et te ei ole rase vähemalt 6. päevani pärast kaitsmata vahekorda.

 • Kaitsmata vahekorda juhtub väga harva
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Kui teil on olnud kaitsmata vahekorda ja te ei soovi rasestuda, võite te enda peale vihane olla, et te ettevaatlikum polnud. Kuid ärge suhtuge endasse liiga karmilt – te ei ole ainus. Paljud naised (umbes 30%) olid viimase aasta jooksul vähemalt ühe korra kaitsmata vahekorras. See ei tähenda, et te ei peaks rasestumise ärahoidmisele tähelepanu pöörama, kuid õnnetusi juhtub ikka, seega teadke, et te pole ainus.

 • Ma ei saa rasestuda, kui vahekord leiab aset väljaspool viljakuse akent
  Answer
  Answer
  ÕIGE Answer

  See on ilmselt tõsi, kuid te ei saa viljakuse akent täie kindlusega välja arvutada. Seda seetõttu, et ovulatsiooni aeg on erinev ja ennustamatu. Kui te arvate, et teie viljakuse aken on umbes tsükli 14. päeval, olete te eksinud – teie fertiilne aeg võib olla varem või hiljem. Kui te soovite rasestumist vältida, ei tohi te olla tsükli jooksul kaitsmata vahekorras.

 • Ma imetan ja seega ei saa ma rasestuda
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Kuigi imetamine lükkab ovulatsiooni edasi, ei ole sellel mingit garantiid. Ovulatsioon võib toimuda ka imetaval naisel. Kui te imetate, peaksite te raseduse vältimiseks kasutama eelistatult kondoome.

 • Ei ole võimalik rasestuda, kui naine ei saanud orgasmi.
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Viljastamine toimub siis, kui mehe spermatosoid tungib naise munarakku. Kuigi mees peab sperma väljutamiseks ejakuleerima, ei ole naisel munaraku vabastamiseks vajalik orgasmi saada. Rasestumisvõimelisel naisel vabaneb iga kuu munarakk korrapärase menstruaaltsükli käigus. See toimub igal juhul, sõltumata sellest, kas naine saab orgasmi või mitte.

 • Ma ei vaja rasestumisvastaseid vahendeid, kuna me oleme vahekorras ainult "ohutul" perioodil. Sa oled viljakas ainult ühel päeval kuus.
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Naise menstruaaltsükli jooksul on keskmiselt 6 päeva, mil vahekorra tulemuseks võib olla rasedus: 5 päeva enne munaraku vabanemist, lisaks 1 päev munaraku vabanemiseks. Ovulatsiooni aeg võib ka tsükliti erineda. Seetõttu on täpse aja ennustamine peaaegu võimatu. See tähendab, et rasestumise oht kaitsmata vahekorrast eksisteerib peaaegu igal tsükli päeval.

 • Ma ei jää rasedaks kui me oleme vahekorras püsti seistes või kui naine on peal
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Mõned inimesed usuvad, et teatud poosides vahekorras olemine, nt seistes, surub spermat tupest välja. Asenditel ei ole paraku mingit mõju sellele, kas viljastumine toimub või mitte. Mehe ejakulatsiooni korral pääseb sperma kergesti tuppe. Sperma hakkab kohe pärast ejakulatsiooni mööda emakakaela ülespoole liikuma.

 • Ma ei jää rasedaks kui mu partner tõmbab suguti enne ejakulatsiooni välja
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Enne ejakulatsiooni suguti välja tõmbamine, mida tuntakse ka kui katkestatud suguühet, ei ole usaldusväärne rasestumisvastane meetod.7 Vedelik, mida mees enne ejakulatsiooni väljutab, võib juba spermat sisaldada. Samuti ei pruugi mees õigel ajal sugutit välja tõmmata.

   

 • Ma ei jää rasedaks, kuna see on minu esimene vahekord
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Naine võib ovulatsiooni ajal iga kord rasestuda, isegi siis, kui ta pole varem kordagi vahekorras olnud.

 • Ma ei jää rasedaks kui ma lähen kohe pärast vahekorda duši alla või vanni või kui ma urineerin koheselt peale vahekorda
  Answer
  Answer
  VÄÄR Answer

  Pesemine või urineerimine vahekorra järel ei peata spermat, mis on juba emakakaela kaudu emakasse sisenenud.