Hädaabi kontratseptsiooni liigid

Emakasisene seade (IUD), mis sobib hädaabi kontratseptsiooniks on vasest T-kujuline spiraal

Vasest T-kujulist spiraali peetakse kõige efektiivsemaks hädaabi kontratseptsiooni meetodiks ja see tagab pideva rasestumisvastase kaitse.1 Ent on olukorras, kus te peate väga kiiresti tegutsema, spiraali paigaldamine aeganõudev ja kätkeb endas invasiivset ja ebamugavat protseduuri.

Vasest T-kujulist spiraali võib paigaldada kuni 120 tundi (5 päeva) pärast kaitsmata vahekorda. Paraku piirab selle kasutamist selle saadavus ja vajadus, et see sisestatakse tervishoiutöötaja poolt.

Suukaudne hädaabi kontratseptsioon (Hädaabipillid)

Hädaabi kontratseptsiooni pille nimetatakse ka vahekorra järgse hommiku pillideks, kuna kõige parem on võtta neid niipea kui võimalik pärast kaitsmata vahekorda.

Saadaval on kaks suukaudset hädaabi kontratseptiivi5

  • Üks sisaldab levonogestreeli, mis tuli saadavale 1999. aastal.
  • Üks sisaldab ulipristaalatsetaati (ellaOne® (ulipristaal)), mis on saadaval alates 2009. aastast.

Suukaudse hädaabi kontratseptiivi toimemehhanism on ovulatsiooni edasilükkamine või pärssimine, mistõttu munaraku vabastamist ei toimu.6,7

Sõltuvalt riigist võivad hädaabi kontratseptiivid olla saadaval otse apteekri käest ja ei vaja retsepti. Annus on üks tablett, võetuna niipea kui võimalik pärast kaitsmata vahekorda.

ellaOne® (ulipristaal) pakub uudset hädaabi kontratseptsiooni ja loodi spetsiaalselt hädaabi kontratseptsiooni olukordadeks1

trombonebackbottom

Kui te ei ole kindel, milline neist vahenditest teile sobib, pidage nõu apteekri või mõne teise tervishoiutöötajagal.

 

Viited

1. Cheng L et al. Cochrane Database Syst Rev. 2012; 8: CD001324.
2. Glasier AF et al. The Lancet 2010; 375: 555-562.
3. Royal Pharmaceutical Society of Great Britain. Practice guidance on the supply of emergency hormonal contraception 2004.
4. NHS choices – emergency contraception. Available at http://www.nhs.uk/Conditions/contraception-guide/Pages/emergency-contraception.aspx. Accessed August 2013.
5. HRA Pharma Data on file. Clinical overview.
6. World Health Organization. (In association with the International Consortium for Emergency Contraception, International Federation of Gynaecology and Obstetrics, International Planned Parenthood Federation, Department of Reproductive Health and Research). Fact sheet on the safety of levonorgestrel-alone emergency contraceptive pills. Available at: http://whqlibdoc.who.int/hq/2010/WHO_RHR_HRP_10.06_eng.pdf Accessed November 2013.
7. ellaOne® (ulipristaal) Summary of Product Characteristics.
8. Cleland K et al. Human Reproduction 2012; 27 (7): 1994–2000.
9. Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare. Guideline on Emergency contraception 2012. Available at http://www.fsrh.org/pdfs/CEUguidanceEmergencyContraception11.pdf. Accessed June 2013.
10. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists website. Medical terms explained. Available at http://www.rcog.org.uk/womens-health/patient-information/medical-terms-explained. Last accessed September 2013.